Program rządowy pozwalający na zakup mieszkania bez wkładu własnego. Co warto wiedzieć?

Wielu Polaków w ostatnich latach nie mogło pozwolić sobie na zakup mieszkania, ponieważ nie spełniali wymagań kredytu hipotecznego, a mianowicie, nie mieli odłożonych pieniędzy na wkład własny. W 2022 roku Polski Ład ułatwia sprawę tym, którzy marzą o własnym mieszkaniu, uruchamia program “Mieszkanie bez wkładu własnego”. O tym, czym on jest i jakie są wymagania, które trzeba spełnić, dowiecie się w tym artykule.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego do tej pory nie było możliwe. Część osób mogła wspomóc się darowiznami finansowymi, środkami z IKE i IKZE, udokumentowanym wpłaconym zadatkiem za mieszkanie czy posiadaną nieruchomością, ponieważ te rzeczy mogły wliczać się jako wkład własny do kredytu hipotecznego. Więcej o tym, co można przeznaczyć na wkład własny, przeczytasz na naszej stronie. W większości banków obowiązuje jednak od 10 do 20% wkładu własnego i jest to wymóg z góry narzucony bankom, który ma chronić bank.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Od 27 maja 2022 roku, istnieje jednak możliwość wzięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Chodzi o rządowy program “Mieszkanie bez wkładu własnego”, który jest formą pomocy dla osób, które marzą o własnym mieszkaniu, ale nie posiadają wystarczających środków, by móc wnioskować o kredyt hipoteczny.

Na czym polega program mieszkaniowy bez wkładu własnego?

Dostanie kredytu hipotecznego, z pewnością jest łatwiejsze, jednak są wymagania, które kredytobiorca musi spełnić. Między innymi, musi posiadać zdolność kredytową i dobrą historię kredytową, która sprawia, że jest wiarygodny finansowo. Kredyt musi zostać udzielony na minimum 15 lat. Część kwoty, którą pożycza państwo, nie może przekraczać 20% wartości nieruchomości, by skorzystać z programu, cena mieszkania nie może przekraczać obowiązującego limitu cenowego. Ustawa kredytowa zawiera w sobie mechanizmy, które ograniczają potencjalny wzrost cen mieszkań, program zakłada maksymalną cenę mieszkania za 1 m2.

„Mieszkanie bez wkładu własnego” korzystny dla rodzin wielodzietnych

Kredyt może być dobrą opcją, dla osób, które posiadają dzieci, albo chcą je mieć. Ponieważ program przewiduje coś takiego, jak spłata rodzinna. Co znaczy, że jeśli w gospodarstwie domowym, pojawi się drugie dziecko, zobowiązanie kredytowe zostanie zmniejszone o 20 tysięcy złotych. Jeśli rodzinie urodzi się trzecie i kolejne dziecko to zobowiązanie kredytowe zostanie zmniejszone o 60 tysięcy złotych. Kredyty na mieszkanie bez wkładu własnego udzielane są tylko przez banki, które zawarły umowę z BGK.

Warunki programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”

Kredytobiorca nie może być właścicielem innego mieszkania, ponieważ program skierowany jest głównie do osób, które marzą o swoim pierwszym mieszkaniu, nie można z niego korzystać jeśli będzie to kolejna nieruchomość. Wyjątkiem są rodziny wielodzietne, jeśli gospodarstwo domowe ma troje dzieci, może posiadać mieszkanie o 50 m2, jeśli dzieci jest czworo to kredytobiorca może posiadać mieszkanie o metrażu 90 m2. Dla rodzin, które posiadają więcej niż czwórkę dzieci, limitu metrażowego już nie ma. W razie wątpliwości związanych z programem można zgłosić się do MRiT, który zajmuje się wyjaśnianiem i interpretacją przepisów związanych z programem Nowego Ładu.

3 Comments

  1. Suuper… Państwo pozwala się młodym ludziom zadłużyć na pół swojego życia. Zamiast takich rozwiązań przydałyby się nowe mieszkania komunalne!!!

  2. Jadwiga Pelc

    06/10/2022 at 10:27

    Zamiast kredytów to przydałyby się w końcu mieszkania komunalne, miały być, a dalej ich nie ma….

  3. A ja słyszałam, że bardzo trudno jest dostać kredyt hipoteczny na mieszkanie bez wkładu własnego i że ten rządowy program wcale w praktyce nie jest tak atrakcyjny 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *