Najpopularniejsze mity na temat kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie, którego spłata trwa najczęściej przez wiele lat. Nic więc dziwnego, że osoby, noszące się z zamiarem skorzystania z oferty banku dotyczącej finansowania zakupu lub budowy nieruchomości, mają w związku z tym wiele obaw. Dodatkowym utrudnieniem w podjęciu decyzji są krążące na temat kredytów hipotecznych mity. Biorąc to wszystko pod uwagę należy podejść do sprawy rzeczowo, co niniejszym postaramy się zrobić, rozjaśniając najczęstsze wątpliwości dotyczące kredytów na mieszkanie.

Podstawowa wiedza na temat kredytu hipotecznego

Chcąc wziąć w banku kredyt hipoteczny, należy mieć na jego temat pewną wiedzę. Przede wszystkim jest to rodzaj kredytu, który najczęściej zaciągany jest na bardzo długi okres, może to być nawet kilkadziesiąt lat. Kluczową kwestię stanowi tu jednak rodzaj zabezpieczenia tego kredytu – czyli hipoteka. Już sama nazwa wskazuje, że zobowiązanie to ma bezpośredni związek z nieruchomością, na którą można nałożyć ograniczone prawo rzeczowe, służące zabezpieczeniu wierzytelności. Jeśli przymierzasz się do zakupu lub budowy nieruchomości, sprawdź wcześniej kredyty hipoteczne zawarte w rankingu na www.bankier.pl.

Mity krążące wokół kredytu hipotecznego

W związku z tym, że kredyt hipoteczny jest dużym zobowiązaniem, mającym znaczący wpływ na budżet domowy osób, które się na niego decydują, budzi wiele emocji. Brak rzetelnej wiedzy i przekazywane z ust do ust plotki powodują natomiast, że na temat kredytów tego typu powstaje wiele mitów. Oto najczęściej spotykane:

Kredytobiorca nie ma wpływu na swoją zdolność kredytową

Nie da się ukryć, że zdolność kredytowa jest kwestią kluczową w rozpatrywaniu wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego. Zapewne przez to wiele osób ją demonizuje, twierdząc np. że nie można w żaden sposób na nią wpłynąć. Rzeczywistość jest jednak inna, gdyż to od kredytobiorcy zależy w głównej mierze to, jak będą wyglądały jego możliwości finansowe, w oczach bankowych analityków. Niezwykle ważne jest, aby terminowo spłacać wszystkie zaciągane zobowiązania. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto również postarać się o zatrudnienie na umowę o pracę, można też spróbować uzyskać podwyżkę lub zmienić pracę na lepiej płatną. W obliczaniu zdolności kredytowej pomocne są kalkulatory kredytu hipotecznego.

Kredytu hipotecznego nie można spłacić wcześniej

Wiele osób obawia się, że biorąc kredyt hipoteczny, zostaną związani z bankiem np. na 30 lat i nawet mając nadwyżkę gotówki, nie będą mogli wcześniej spłacić zaciągniętego kredytu. Prawda jest jednak zupełnie inna, istnieje możliwość nadpłacania rat kredytu, co może przekładać się na zmniejszenie wielkości kolejnych rat lub skrócenie okresu kredytowania.

Bank może odebrać kredytobiorcy mieszkanie

Teoretycznie hipoteka powoduje, że bank ma prawo zająć mieszkanie dłużnika w sytuacji, gdy ten nie wywiązuje się z obowiązku spłaty kredytu. W rzeczywistości jednak spieniężenie nieruchomości na poczet spłaty kredytu hipotecznego jest dla banków ostatecznością. Zanim do tego dojdzie, klient ma możliwość poszukiwania rozwiązania wspólnie z przedstawicielami banku, zdarza się, że warunki umowy są negocjowane bądź też zostaje wyrażona zgoda na czasowe zawieszenie rat.

Oczywiście mitów dotyczących tego rodzaju zobowiązania jest więcej, jeśli zatem mamy więcej wątpliwości co tego, czy warto decydować się na taki kredyt, warto porozmawiać z profesjonalnym doradcą.

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

Każda sytuacja jest inna, dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie mniej, jeśli nasze zarobki są przeciętne, a zależy nam na zakupie lub budowie własnej nieruchomości, to jest to najlepsze wyjście. Przy aktualnym wzroście cen mieszkań i domów, szansa na to, że uda się samodzielnie odłożyć niezbędną kwotę i kupić mieszkanie za gotówkę, jest nikła. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że spłacając kredyt, oddamy do banku znacznie większą sumę niż ta, którą pożyczyliśmy, jednak zazwyczaj jest to bardziej opłacalne rozwiązanie niż np. opłacanie wynajmu cudzego mieszkania.

4 Comments

  1. Ha! Jestem ciekaw ile ludzi wierzy w te mity 😀

  2. No właśnie obawiam się, że sporo… Choć z drugiej strony czasem lepiej, żeby niektórzy nie brali kredytów.

  3. No z tym „mitem” bank może odebrać mieszkanie to nie do końca taki mit, jak nie spłacisz kredytu, albo się spóźnisz z rata, to takie widmo jest jak najbardziej realne…

  4. Kredyt hipoteczny można spłacać szybciej, ale de facto mało kto to robi, bo to się po prostu nie opłaca. Ja bym to uznał za taką półprawdę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *