Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy – jakie różnice?

Kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy, a może po prostu kredyt na mieszkanie…? Czy wszystkie z tych pojęć oznaczają ten sam produkt finansowy? Czy są jakieś różnice między kredytem hipotecznym a mieszkaniowym? Odpowiadamy.

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy jest produktem bankowym o bardzo skonkretyzowanym celu. Za pieniądze otrzymane w ramach takiego kredytu możemy sfinansować zakup domu lub mieszkania, garażu, mieszkania komunalnego oraz działki budowlanej. W ramach kredytu mieszkaniowego możemy także uzyskać środki na budowę domu. Co więcej, o taki produkt mogą się starać tylko osoby fizyczne posiadające odpowiednią zdolność kredytową. Kredytów mieszkaniowych nie udziela się firmom ani innym instytucjom. Warto również wiedzieć, że takie zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką na nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – co to?

Czym zatem jest kredyt hipoteczny? Jest to długoterminowe zobowiązania celowe, którego zastosowanie jest znacznie szersze. Kredyt hipoteczny może być przeznaczony na:

  • zakup działki lub nieruchomości,
  • budowę domu,
  • remont/modernizację mieszkania, domu lub lokalu na wynajem.

kredyt-na-mieszkanie-remont

Taki kredyt na mieszkanie można zaciągnąć w rodzimej lub obcej walucie i również zabezpieczony jest hipoteką. Szersze zastosowanie tego zobowiązania to również większe ryzyko dla banku, dlatego zazwyczaj kredyt hipoteczny jest wyżej oprocentowany niż mieszkaniowy.

Rodzaje kredytów hipotecznych

Jak można się łatwo domyśleć, kredyt mieszkaniowy jest rodzajem kredytu hipotecznego. Oprócz niego dostępne są również inne zobowiązania hipoteczne, takie jak: pożyczka hipoteczna, kredyt budowlano-hipoteczny, kredyt konsolidacyjny czy refinansowy. Ta pierwsza udzielana jest na dowolny cel, a jej zabezpieczeniem jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Z kolei kredyt budowlano-hipoteczny przeznaczony jest jedynie na zakup działki budowlanej, budowę domu oraz przebudowę lub zakup domu w trakcie budowy.

Kredyt konsolidacyjny zaciąga się na spłatę innych zobowiązań, jeśli ich kwota całkowita jest wysoka, to często wymagane jest zabezpieczenie w formie hipoteki. Ostatni z tych produktów to kredyt refinansowy, który popularny jest szczególnie wśród osób będących w ciężkiej sytuacji z kredytem we frankach.

Kredyty hipoteczne a mieszkaniowe – różnice

Na czym zatem polega różnica między kredytem hipotecznym a mieszkaniowym? Głównym czynnikiem, który odróżnia te dwa produkty finansowe, jest cel kredytowania, który w przypadku kredytu mieszkaniowego jest znacznie węższy. Warto również pamiętać, że na rynku dostępny jest zarówno kredyt hipoteczny dla osób fizycznych posiadających zdolność kredytową, jak i kredyt hipoteczny dla firm. Z kolei kredyt mieszkaniowy nie jest udzielany przedsiębiorstwom. Ostatnia cecha, która odróżnia te dwa produkty to oprocentowanie, które zazwyczaj w przypadku kredytu mieszkaniowego jest niższe.

2 Comments

  1. Nigdy nie słyszałam pojęcia kredyt mieszkaniowy, ale wychodzi na to, że to to samo co kredyt hipoteczny, tylko wprowadza niepotrzebne zamieszanie…

  2. No rozpisane tak, że chyba każdy zrozumie. Najlepiej stawiać na kredyt mieszkaniowy – jest znacznie tańszy. Ale no skąd wziąć potem na remont? Zwłaszcza, jak trzeba wnieść wkład własny? Czasami mam wrażenie, że choćby skały wiadomo co, to no nie da się, nie da kupić mieszkania bez zadłużania się po uszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *