Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdolność kredytową jest wysokość wynagrodzenia. A co w sytuacji, gdy Twoje dochody są niskie? Nie martw się, mamy kilka propozycji, które mogą Ci pomóc w uzyskaniu kredytu hipotecznego.
1. Ureguluj zobowiązania, rozsądnie zarządzaj finansami
Zanim przystąpisz do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, ureguluj wszystkie zobowiązania. Jest to bardzo ważne, ponieważ każde zadłużenie będzie zmniejszać Twoją zdolność. Bank dokładnie sprawdzi Cię w bazie BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej, dowie się, czy aktualnie spłacasz kredyt lub pożyczkę.
Ale to nie wszystko. Na niekorzyść będzie działać także karta kredytowa czy kredyt odnawialny na koncie osobistym. Nawet jeśli nie korzystasz z tych środków, to w BIK widnieją jako „rachunek otwarty” i bank weźmie pod uwagę cały dostępny limit. Jest tak dlatego, ponieważ w każdej chwili masz możliwość skorzystania z tych pieniędzy. Lepiej więc zamknąć takie produkty.
Postaraj się zminimalizować wydatki, koszty życia. Uważaj, za co płacisz kartą płatniczą (rozrywki, wyjazdy, niepotrzebne zakupy). Wydaję Ci się, że to przesada? Nic bardziej mylnego. Jednym z dokumentów potrzebnych do kredytu hipotecznego jest pełny wyciąg z konta bankowego. A tam czarno na białym będzie rozpisane, jaki tryb życia prowadzisz.
2. Zgromadź środki na wkład własny
Zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, obecnie minimalny wkład własny do kredytu hipotecznego wynosi 20%. Oczywiście, są sposoby na to, aby go uniknąć, my jednak zalecamy, aby zgromadzić te środki. Dzięki temu zmniejszysz wysokość zadłużenia, a co za tym idzie – automatycznie poprawisz swoją zdolność.
I zaciąganie kredytu gotówkowego lub pożyczki w tym celu nie jest dobrym rozwiązaniem – pamiętaj, że informacja o tym będzie widnieć w BIK.
3. Wybierz raty równe kredytu hipotecznego
Kredyt może mieć raty równe oraz malejące. W pierwszym przypadku przez cały okres spłaty regulujesz raty o tej samej wysokości. Gdy zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, każda kolejna rata będzie niższa, ponieważ odsetki liczone są od pozostałej do spłacenia kwoty. Jednak pierwsze z nich będą bardzo wysokie, a trzeba wiedzieć, że zdolność kredytowa liczona jest na podstawie pierwszej raty.
Niestety, raty równe sprawiają, że całkowity koszt zobowiązania jest znacznie wyższy. Lecz jeśli Twoje dochody są niskie, możesz nie mieć innego wyboru.
4. Znajdź współkredytobiorcę
Osoba zarabiająca tzw. najniższą krajową nie ma szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Ale dwie osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie już tak. Dlatego jednym z najskuteczniejszych sposobów na zdobycie środków na zakup nieruchomości jest znalezienie współkredytobiorcy.
Może być nim małżonek, rodzeństwo, a także osoba niespokrewniona. Oczywiście lepiej byłoby, gdyby miała wyższe dochody, aczkolwiek to nie jest warunkiem koniecznym. Co istotne, współkredytobiorca nie powinien być obciążony innymi zobowiązaniami, również w jego przypadku sprawdzana będzie historia kredytowa.
5. Znajdź poręczyciela kredytu
Kim jest poręczyciel (żyrant)? To osoba, która zagwarantuje, że przejmie spłatę kredytu, gdy Ty nie będziesz w stanie tego robić. Przy czym również i jej zdolność kredytowa będzie sprawdzana, musi więc być na odpowiednim poziomie. Przy czym trzeba zaznaczyć, że żyrantem nie może być żadna osoba należąca do Twojego gospodarstwa domowego.
22/04/2022 at 12:53
Moim zdaniem branie kredytu hipotecznego bez dobrych zarobków to samobójstwo. Przy ciągłych podwyżkach kredytobiorcy nie będą mieli zaraz za co żyć