Jesteś w trakcie spłacania kredytu hipotecznego, lecz chcesz sprzedać mieszkanie, na który został zaciągnięty? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne! Radzimy, jak sprzedać mieszkanie z kredytem.
- Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?
- Mieszkanie z kredytem hipotecznym – sprzedaż krok po kroku
- Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu
Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?
Właściwie już we wstępie odpowiedzieliśmy na to pytanie – sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa. I wcale nie jest to tak zaskakujące, jak niektórym mogłoby się wydawać. Chociaż bank widnieje w księdze wieczystej, to Ty jesteś głównym właścicielem nieruchomości i masz prawo nią zarządzać. Oczywiście, w takiej sytuacji musisz też spłacić bank, ale wszelkie formalności zaraz omówimy.
Najpierw chcielibyśmy Ci zwrócić uwagę na jedną kwestię. Problem może pojawić się… ze znalezieniem kupującego. Dlaczego? Ponieważ taka praktyka jest wciąż mało popularna w Polsce. Ci, którzy nie są zaznajomieni z przepisami mogą obawiać się, że kupując nieruchomość obciążoną hipoteką sami będą musieli ją spłacić lub wynikną inne niedogodności. W praktyce często okazuje się, że taka sprzedaż nie jest łatwa. I aby znaleźć chętnych, zwykle trzeba nieco zaniżyć cenę rynkową. Oczywiście, nie musisz tego robić od razu. Ale jeśli zainteresowanie mieszkaniem będzie znikome, dobrze byłoby to przemyśleć. A co, gdy masz już chętnego?
Mieszkanie z kredytem hipotecznym – sprzedaż krok po kroku
Dopiero gdy znajdziesz kupującego na swoje mieszkanie, możesz zgłosić się do banku z informacją o zamiarze sprzedania go. Tutaj należałoby jeszcze podkreślić, żeby w ogłoszeniu zawsze podawać stan prawny nieruchomości, a więc to, że ciąży na nim hipoteka.
Wracając do tematu – musisz wystąpić o złożenie zaświadczenia o wysokości salda kredytu wraz z dodatkowymi kosztami. Następnie trzeba podpisać umowę przedwstępną z kupującym, w której znajdzie się data podpisania umowy, wysokość zaliczki, cena mieszkania oraz wskazanie stron umowy. Pamiętaj, że promesa kredytowa zostanie zrealizowana dopiero po wpłaceniu zadatku. Natomiast gdy kupujący zaciąga kredyt na mieszkanie, konieczne jest spisanie takiej umowy o notariusza.
Nie martw się, to już prawie koniec – gdy dopełnione zostaną wszelkie formalności, należy spłacić zaciągnięty na nieruchomość kredyt hipoteczny. Jak to zostanie wykonane, sprzedający może uzyskać „swoją” część sumy zakupy.Gdy zadłużenie jest spłacone, możesz wystąpić do banku o zgodę na zwolnienie z hipoteki oraz przekazanie jej następnemu kupującemu.
Nadal masz wątpliwości? Notariusz wszystko wytłumaczy. Warto się do niego zwrócić, szczególnie, że kupujący ze względu na swoje bezpieczeństwo może wymagać korzystania z jego usług.
Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu
Sytuacja, w której spłacasz kredyt hipoteczny środkami uzyskanymi ze sprzedaży mieszkania jest wyjątkowa i wymaga pozwolenia banku na jednorazową spłatę wierzytelności. Przy czym istotne jest, aby sprawdzić, czy poniesiesz dodatkowe koszty za wcześniejsze uregulowanie zobowiązania. A tak się niestety często zdarza, choć obecnie banki, wymuszone konkurencją, umożliwiają taką opcję.
Ile może wynosić taka prowizja? To zależy. Najczęściej nie przekracza 2-3% od kwoty przedterminowej spłaty. Aczkolwiek może to być nawet… 30%! Dlatego zanim zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania, oblicz, czy na pewno będzie to opłacalne.
31/05/2022 at 11:05
Znajomi tak sprzedawali i wiem, że to się często nawet opłaca. To w sumie smutne z punktu widzenia kupujących. Czasy takie, że nieruchomości idą mocno, ale to mocno w górę. Tylko o ten kredyt coraz trudniej!
03/06/2022 at 11:53
Jak dla mnie za duże ryzyko, nigdy nie zdecydowałabym się na taki zakup, a dużo niższa niż rynkowa cena , byłaby dla mnie dodatkowym red flag.