Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Procedura otrzymania kredytu na mieszkanie różni się w zależności od banku. Dlatego niejednokrotnie może się zdarzyć, że jeden bank nie udzieli ci pożyczki, z kolei drugi wyda pozytywną decyzje kredytową. Decydującą kwestią w tej sprawie okazuje się zazwyczaj twoja zdolność kredytowa, którą zawsze możesz poprawić. Sprawdź, co zrobić, by dostać kredyt na mieszkanie?

Zdolność kredytowa a decyzja banku

Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o tym, czy bank przyzna ci kredyt hipoteczny, jest twoja zdolność kredytowa. Stanowi ona formę zabezpieczenia, daje pewność bankowi, że będziesz w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie w terminie. Warto jednak pamiętać, że na zdolność kredytową składa się wiele elementów. Dlatego niski dochód czy zatrudnienie na umowę zlecenie, nie odbiera ci szansy na uzyskanie kredytu.

Do czynników, które mają największy wpływ na zdolność kredytową należy okres i kwota kredytu, o który wnioskujesz. Decydując się na dłuższy okres kredytowania, będziesz płacić niższe comiesięczne raty, a tym samym bank nie będzie od ciebie wymagał aż tak wysokiej zdolności kredytowej. Musisz jednak pamiętać, że wiąże się to z wyższymi odsetkami i wyższym całkowitym kosztem zobowiązania.

kredyt-na-mieszkanie-kredyt-hipoteczny-jak-dostac

Twoje szanse na kredyt zwiększa także wyższy wkład własny oraz stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę na czas nieokreślony. Jednak nie oznacza to, że prowadząc działalność gospodarczą czy pracując w ramach umowy cywilno-prawnej, nie otrzymasz kredytu.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Posiadając stosunkowo niskie dochody, możesz zwiększyć swoje szanse na kredyt, biorąc te zobowiązanie wspólnie z małżonkiem. Jeśli nie jesteś po ślubie, możesz zdecydować się także na kredyt z innym członkiem rodziny, którego dochody mogłyby podnieść twoją zdolność kredytową. Ważnym czynnikiem, który wpływa na zdolność jest również twoja historia kredytowa. Bank sprawdzi, czy spłacałeś wcześniejsze zobowiązania w terminie i czy posiadasz jakieś długi. Dlatego jeśli posiadasz niskie dochody, a chciałbyś podnieść swoją zdolność kredytową, kupuj tanie rzeczy na raty. Dla banku nie liczy się wartość zakupionego sprzętu, a jedynie to, czy spłacałeś raty systematycznie. Regularne spłaty mogą podnieść twoją wiarygodność kredytową.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

A jakie dokumenty okażą się niezbędne do otrzymania kredytu na mieszkanie? Przede wszystkim wnioskując o kredyt, musisz posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości. Niektóre banki wymagają od swoich klientów również drugi dokument ze zdjęciem, może być to paszport lub prawo jazdy. Potrzebne będzie ci także zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, wyciąg z rachunku bankowego, zaświadczenie z ZUS-u o wysokości podstawy, od której odprowadzane są składki za ostatnie miesiące i niekiedy PIT za poprzedni rok. Dokumenty te mogą się różnić w zależności od banku, który wybierzesz. Każdy z nich posiada własną listę dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu hipotecznego.

1 Comment

  1. Określenie „dostać kredyt” jest samo w sobie nietrafione. Spłaca się i tak więcej, niż pożycza, więc nic się dostaje, najwyżej się daje bankowi swoją krwawicę. Ale w Polsce nie da się inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *