Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, na ten produkt składa się wiele kosztów, o których warto wiedzieć przed podpisaniem umowy. Koszt kredytu hipotecznego uzależniony jest od wielu czynników, np. od naszej zdolności kredytowej, okresu kredytowania, korzystania z dodatkowych produktów bankowych itp. Z jakimi wydatkami trzeba więc się liczyć przy kredycie hipotecznym?
Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
Kredyt hipoteczny do długoterminowe zobowiązanie o charakterze celowym. Pozyskane w ten sposób środki muszą zostać przeznaczone na zakup, budowę lub remont nieruchomości. Kredyt ten jest zabezpieczone hipoteką, czyli ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Produkt ten można zaciągnąć na wiele lat, nawet 35. Nie istnieje górna granica kwoty, o jaką można wnioskować. Jej wysokość zależy od wielu czynników, w tym od zdolności kredytowej.
Jakie są koszty kredytu hipotecznego?
Na koszty kredytu hipotecznego składa się wiele czynników. Wpływ na całkowitą kwotę kredytu ma ubezpieczenie, prowizja, opłata przygotowawcza, wakacje kredytowe, karencja, okres spłaty kredytu i oczywiście oprocentowanie kredytu hipotecznego oraz marża.
Całkowity koszt można sprawdzić w kalkulatorze kredytu hipotecznego. Wpisując jedynie kwotę i okres kredytowania, dowiedzieć się można, jakie są aktualne oferty wielu banków. Porównać przy tym można oprocentowanie, RRSO, prowizję, ratę do spłaty i całkowitą kwotę kredytu. Można też obliczyć wysokość rat równych i malejących. W tym przydatne są kalkulatory rat kredytu hipotecznego. Oczywiście analizy te to symulacja kredytów hipotecznych. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego produktu, warto skontaktować się z doradcą finansowym lub przedstawicielem banku.
Decydując się na kredyt hipoteczny należy też liczyć się z dodatkowym kosztem. Jest to wkład własny. W przypadku kredytów hipotecznych wymaga się wpłacenia przeważnie 20% wartości kredytu. Istnieją możliwości, dzięki którym można uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jest to np. zabezpieczenie na innej nieruchomości, wzięcie pożyczki od dewelopera (rynek pierwotny) czy kupienie nieruchomości poniżej jej rzeczywistej ceny (rynek wtórny).
Dodatkowo wnioskujący może też zostać obarczony kosztem wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego. Banki muszą upewnić się, jaka jest dokładna wartość nieruchomości, na którą ma zostać zaciągnięty kredyt.
Jak zmniejszyć koszty kredytu hipotecznego?
Przede wszystkim warto weryfikować ofertę kredytu cross-selling. Polega ona na skorzystaniu z dodatkowych produktów banku, co może obniżyć koszty kredytu. Warto sprawdzić, ile faktycznie wyniosą opłaty związane z korzystaniem np. z konta oszczędnościowego czy rachunku osobistego.
Warto też negocjować warunki kredytu. Można to robić, szczególnie wtedy, kiedy dysponujemy wysokim wkładem własny. Banki zrobią wiele, by przyciągnąć do siebie klienta, a mając sporą sumę na wkład własny, można pozwolić sobie na większe negocjacje, by obniżyć ratę kredytu hipotecznego.
23/12/2019 at 00:06
Ciekawie i przejrzyście opisane. Dobrze się czyta.