Hipoteka umowna, hipoteka przymusowa, hipoteka odwrócona, co to jest?

Nieruchomość to inwestycja. Zakup lub wybudowanie własnego domu mogą się jednak okazać niesłychanie kosztowne. Wsparcie finansowe jest więc często konieczne, ale przy tak wysokich stawkach podmiot udzielający tego wsparcia często wymaga pewnego zabezpieczenia w formie prawnej. Zabezpieczenie to nazywamy hipoteką, a je warto poznać przy decyzji o inwestycji.

Czym jest hipoteka?

Kiedy decydujemy się na zakup nieruchomości i korzystamy z pomocy organów zewnętrznych, warto wiedzieć, na czym dokładnie ma polegać umowa. Najkrócej tłumacząc, co to jest hipoteka, najlepiej określić ją mianem ograniczonego prawa rzeczowego. Innymi słowy, hipoteka to czasowe lub wieczyste przeniesienie prawa do nieruchomości na organ zewnętrzny. Hipoteka występuje najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych, które mogą sięgać wysokich kwot. Ze względu na tak duże kwoty przy kredycie, warto dowiedzieć się, ile kosztuje kredyt hipoteczny, oraz jakie są jego rodzaje. Tym samym nie zaszkodzi sprawdzić, co to jest hipoteka umowna, hipoteka przymusowa oraz hipoteka odwrócona. Są to bowiem rodzaje zabezpieczeń, z którymi można spotkać się najczęściej.

Co to jest hipoteka przymusowa?

Hipoteka przymusowa, jak wynika z nazwy, to hipoteka, na którą dłużnik nie ma wpływu lub jest on ograniczony. Polega ona na zabezpieczeniu nieruchomości dłużnika przez wierzyciela na podstawie konkretnych aktów prawnych. Hipoteka przymusowa może być regulowana na przykład przez prawomocne orzeczeniu sądu, aktu notarialnego podanego do egzekucji lub orzeczenie referendarza sądowego. Hipoteka przymusowa w praktyce to często zajęcie nieruchomości dłużnika.

Co to jest odwrócona hipoteka?

Odwrócona hipoteka pojawiała się w Polsce stosunkowo niedawno, więc podobnych ofert może być nieco mniej. Mówiąc najkrócej, co to jest odwrócona hipoteka, to proces przeciwny do hipoteki umownej. W tym wypadku to osoba fizyczna może zaoferować hipotekę danej firmie zewnętrznej.

W takim przypadku firma ta powinna wypłacić należne środki oraz tym samym uzyskać hipotekę, czyli ograniczone prawo rzeczowe względem nieruchomości. Oznacza to, że nawet w momencie, kiedy odwrócona hipoteka jest już potwierdzona, dalej możemy zajmować nieruchomość. Firma zewnętrzna uzyskuje pełnię praw właścicielskich dopiero po śmierci pierwotnego właściciela.

Co to jest hipoteka umowna?

Hipoteka umowna, najprościej mówiąc, to umowa między dwiema stronami. Wierzyciel czasowo uzyskuje ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości dłużnika, do momentu wykonania założeń umowy. Warto zaznaczyć, że hipoteka umowna nie przestaje obowiązywać automatycznie w momencie wypełnienia założeń umowy. Przykładowo, po spłacie kredytu hipotecznego, dłużnik powinien ubiegać się o wprowadzenie poprawki w akcie własności nieruchomości.

Wiedząc już, co to jest hipoteka umowna, hipoteka przymusowa i hipoteka odwrócona, zdecydowanie łatwiej jest się poruszać po rynku nieruchomości. Znając te podstawowe rodzaje hipoteki, łatwiej będzie zrozumieć napotykane propozycje przy planowaniu inwestycji.

3 Comments

  1. N. Paulina

    18/10/2022 at 10:48

    Nawet nie wiedziałam, że jest tyle różnych rodzajów hipotek o.O jakoś się o tym głośno nie mówi, ludzie nie wiedzą? Czy to jest tak powszechna wiedza, że sama powinnam o tym wiedzieć?

  2. Przymusowa hipoteka to każda, którą trzeba płacić he he he

  3. katarzyna l.

    22/03/2023 at 13:09

    A odwrócona hipoteka to też ta opcja, dzięki której można komuś przekazać swoje mieszkanie a ta firma co miesiąc płaci jakas kwote? To jest popularne wśród seniorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *