Czy kredyt hipoteczny wpływa na Twoją zdolność kredytową, zastawianie mieszkania w banku a zdolność kredytowa?

W dzisiejszych czasach posiadanie kredytów jest pewną normą, a każdy, kto chce zakupić dom czy dokonać jakiegokolwiek innego większego wydatku, musi liczyć się z tym, że zaciągnięcie konkretnego zobowiązania będzie koniecznością. Trzeba się jednak liczyć z tym, że każde zadłużenie będzie miało wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Jak wygląda to w przypadku kredytu hipotecznego?

Czym jest zdolność kredytowa?

Warto zacząć od podstaw, czyli tego czym właściwie jest zdolność kredytowa. Najprościej rzecz ujmując, określa ona zdolność konsumenta do spłaty comiesięcznych zobowiązań w określonej wysokości i w określonym terminie. Oczywiście, każdy z nas oceniany jest pod tym względem inaczej, a banki mają tutaj swoje własne wewnętrzne regulaminy, które pozwalają na dokonanie właściwych obliczeń.

Aby ustalić, jaka jest nasza zdolność kredytowa, czyli jak duże zobowiązanie jesteśmy w stanie wziąć na swoje barki, brane są pod uwagę nie tylko takie kryteria jak miesięczna miejsce pracy, rodzaj umowy o pracę czy miesięczna pensja, ale także to, jakie jeszcze inne zobowiązania posiadamy.

Czy kredyt hipoteczny wpływa na zdolność kredytową?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – tak, kredyt hipoteczny wpływa na postrzeganie zdolności kredytowej przez banki. Niestety, ten wpływ można określić jako negatywny. Kredyty hipoteczne to zobowiązania duże, zawierane na wiele lat i na wysokie kwoty, co za tym idzie, na danym kliencie ciąży obowiązek comiesięcznej wpłaty rat, który będzie się za nim ciągnął przez długi czas.

Wprawdzie otrzymanie kredytu hipotecznego nie jest łatwe i mogłoby się wydawać, że jego posiadania powinno być plusem, to wcale tak nie jest. Posiadanie comiesięcznych zobowiązań sprawia, że w oczach banku nasza zdolność kredytowa będzie mniejsza, ponieważ obniżona zostanie właśnie o kwotę spłacanej raty.

Czym jest kredyt pod zastaw mieszkania?

Mieszkanie pod zastaw jest twierdzeniem mylącym, ponieważ momencie, gdy ubezpieczeniem jest nieruchomość, zostaje nałożona na niej hipoteka, w praktyce mowa jest więc o kredycie hipotecznym. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się osoby nieposiadające wkłady własnego, a pieniądze uzyskane z tego tytułu można przeznaczyć wyłącznie na cel związany z nieruchomością.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pożyczki hipotecznej (pod zastaw), gdzie gotówkę można rozdysponować tak, jak tylko się chce. Zazwyczaj na zastawienie mieszkania decydują się właśnie osoby, które mają słabą zdolność kredytową.

Zastawienie mieszkania a zdolność kredytowa

Za kredyt pod zastaw decydują się przede wszystkim ci klienci, których zdolność kredytowa już na starcie jest nie najlepsza, a nałożenie hipoteki jest jedyną możliwością na otrzymanie gotówki i stanowi po prostu dodatkowe zabezpieczenie dla banku. To sprawia, że takie zobowiązanie jeszcze bardziej obniża notowania kredytobiorców. Innymi słowy, mają kredyt pod zastaw mieszkania i chcąc wziąć kolejne zobowiązanie, wówczas szanse na jego otrzymanie w instytucji finansowej są jeszcze niższe niż w przypadku standardowej oferty kredytu hipotecznego.

1 Comment

  1. To jest straszne. Kupujesz mieszkanie i przez 30 lat je spłacasz, a w tym czasie i tak bank jest tego banku właścicielem. A potem kredyt się kończy i masz 60 lat i w końcu ostatnie lata życia spędzasz „na swoim”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *