Czy kredyt hipoteczny wpływa na Twoją zdolność kredytową, zastawianie mieszkania w banku a zdolność kredytowa?

W dzisiejszych czasach posiadanie kredytów jest pewną normą, a każdy, kto chce zakupić dom czy dokonać jakiegokolwiek innego większego wydatku, musi liczyć się z tym, że zaciągnięcie konkretnego zobowiązania będzie koniecznością. Trzeba się jednak liczyć z tym, że każde zadłużenie będzie miało wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Jak wygląda to w przypadku kredytu hipotecznego?

Czym jest zdolność kredytowa?

Warto zacząć od podstaw, czyli tego czym właściwie jest zdolność kredytowa. Najprościej rzecz ujmując, określa ona zdolność konsumenta do spłaty comiesięcznych zobowiązań w określonej wysokości i w określonym terminie. Oczywiście, każdy z nas oceniany jest pod tym względem inaczej, a banki mają tutaj swoje własne wewnętrzne regulaminy, które pozwalają na dokonanie właściwych obliczeń.

Aby ustalić, jaka jest nasza zdolność kredytowa, czyli jak duże zobowiązanie jesteśmy w stanie wziąć na swoje barki, brane są pod uwagę nie tylko takie kryteria jak miesięczna miejsce pracy, rodzaj umowy o pracę czy miesięczna pensja, ale także to, jakie jeszcze inne zobowiązania posiadamy.

Czy kredyt hipoteczny wpływa na zdolność kredytową?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – tak, kredyt hipoteczny wpływa na postrzeganie zdolności kredytowej przez banki. Niestety, ten wpływ można określić jako negatywny. Kredyty hipoteczne to zobowiązania duże, zawierane na wiele lat i na wysokie kwoty, co za tym idzie, na danym kliencie ciąży obowiązek comiesięcznej wpłaty rat, który będzie się za nim ciągnął przez długi czas.

Wprawdzie otrzymanie kredytu hipotecznego nie jest łatwe i mogłoby się wydawać, że jego posiadania powinno być plusem, to wcale tak nie jest. Posiadanie comiesięcznych zobowiązań sprawia, że w oczach banku nasza zdolność kredytowa będzie mniejsza, ponieważ obniżona zostanie właśnie o kwotę spłacanej raty.

Czym jest kredyt pod zastaw mieszkania?

Mieszkanie pod zastaw jest twierdzeniem mylącym, ponieważ momencie, gdy ubezpieczeniem jest nieruchomość, zostaje nałożona na niej hipoteka, w praktyce mowa jest więc o kredycie hipotecznym. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się osoby nieposiadające wkłady własnego, a pieniądze uzyskane z tego tytułu można przeznaczyć wyłącznie na cel związany z nieruchomością.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pożyczki hipotecznej (pod zastaw), gdzie gotówkę można rozdysponować tak, jak tylko się chce. Zazwyczaj na zastawienie mieszkania decydują się właśnie osoby, które mają słabą zdolność kredytową.

Zastawienie mieszkania a zdolność kredytowa

Za kredyt pod zastaw decydują się przede wszystkim ci klienci, których zdolność kredytowa już na starcie jest nie najlepsza, a nałożenie hipoteki jest jedyną możliwością na otrzymanie gotówki i stanowi po prostu dodatkowe zabezpieczenie dla banku. To sprawia, że takie zobowiązanie jeszcze bardziej obniża notowania kredytobiorców. Innymi słowy, mają kredyt pod zastaw mieszkania i chcąc wziąć kolejne zobowiązanie, wówczas szanse na jego otrzymanie w instytucji finansowej są jeszcze niższe niż w przypadku standardowej oferty kredytu hipotecznego.

2 Comments

  1. To jest straszne. Kupujesz mieszkanie i przez 30 lat je spłacasz, a w tym czasie i tak bank jest tego banku właścicielem. A potem kredyt się kończy i masz 60 lat i w końcu ostatnie lata życia spędzasz „na swoim”.

  2. Fakt to jest straszne, ale jeszcze straszniejsze jest dla mnie płacenie komuś odstępnego przez calutkie życie, po to, żeby na koniec nic nie było nasze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *