Czy dostanę kredyt hipoteczny? Kalkulator kredytów mieszkaniowych

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie w wysokiej kwocie, które towarzyszy nam przez lata. Finansowanie wymarzonego mieszkania pieniędzmi pożyczonymi z banku wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Co zrobić, aby uzyskać kredyt hipoteczny i w czym może pomóc kalkulator kredytów mieszkaniowych?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

W zakresie kredytów hipotecznych sektor bankowy czerpie zyski, przede wszystkim z odsetek od udzielonych zobowiązań. Klienci zaciągający kredyty mieszkaniowe są idealnym źródłem dochodu instytucji finansowych, jednak nie każdy otrzyma potrzebne środki. Katalog warunków jakie należy spełnić ubiegając się o pieniądze na własne M jest rozległy, banki analizują szereg czynników mających stanowić gwarancję spłaty zadłużenia. Wbrew pozorom to nie wysokie zarobki w głównej mierze warunkują pozytywną decyzję kredytową.

Najistotniejszą rolę odgrywa nasza zdolność kredytowa, która określa całokształt finansowych możliwości spłaty zadłużenia. Pod uwagę brane są nie tylko miesięczne kwoty otrzymywanego wynagrodzenia, ważna jest podstawa zatrudnienia, źródło uzyskiwanych dochodów.

Sprawdzeniu podlega nasz status rodzinny, ilość osób w gospodarstwie domowym oraz miesięczne kwoty utrzymania, wysokość stałych opłat. Nie bez znaczenia pozostaje wiek kredytobiorcy. Długi okres finansowania kredytem hipotecznym sprawia, że banki nie udzielają środków w tym celu osobom, których wiek przekroczyłby 75 lub 80 lat w chwili spłaty ostatniej raty zadłużenia.

Kredyt hipoteczny a historia kredytowa

Ogromną rolę podczas procesu bankowej weryfikacji jest wiarygodność i rzetelność finansowa potencjalnego kredytobiorcy. Ubiegając się o kredyt hipoteczny powinniśmy wykazać się krystaliczną historią kredytową. Bank bierze pod uwagę zarówno negatywne wpisy w rejestrach BIK i KRD, czasem źle wpływa nawet brak jakiejkolwiek historii zadłużeń.

Przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym warto starannie budować swoje dossier w zakresie spłaty zaciągniętych zobowiązań. Brak niepożądanych wpisów w dostępnych bazach informacyjnych znacznie poprawia szanse na kredyt mieszkaniowy.

Ile wkładu własnego do kredytu hipotecznego?

Ważnym aspektem w etapach procedury ubiegania się o kredyt hipoteczny są oszczędności, które musimy przeznaczyć na wkład własny. Od kilku lat banki nie finansują już nieruchomości w 100% wartości.

Standardowa bankowa procedura nakłada wymóg wniesienia wkładu własnego w kwocie 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Niższy procentowo wkład zawsze związany jest z dodatkowymi opłatami, zwiększeniem kosztów obsługi długu.

Kalkulator kredytów mieszkaniowych – w czym może pomóc?

Finansowanie mieszkania, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym warto poprzedzić samodzielnymi obliczeniami. Zanim udamy się do bankowego oddziału dobrze skorzystać z internetowego narzędzia w postaci kalkulatora kredytów mieszkaniowych.

Urządzenie pozwala dokonać symulacji rzeczywistych kosztów kredytu hipotecznego. Przejrzyste zasady działania kalkulatora kredytów mieszkaniowych umożliwiają jednoczesne wykonanie obliczeń i wybór najkorzystniejszej oferty bankowego produktu.

2 Comments

  1. Kredyt hipoteczny? Teraz na pewno nie. Trzeba chyba zarabiać kokosy. Banki zaraz zaczną kampanię wymierzoną w RPP, bo mało kogo będzie stać na kredyt. No ale pożyjemy, zobaczymy. Na pewno nie jest to dobry czas na zaciąganie kredytu hipotecznego.

  2. animelover

    01/04/2022 at 12:14

    Wydaje mi się, że aktualnie dostanie kredytu hipotecznego jest równie możliwe co lot w kosmos… bardzo trudne czasy nastały dla osób, które marzą o własnym mieszkaniu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *