Wysokość wkładu własnego
Każdy bank komercyjny posiada inną ofertę kredytu hipotecznego, różnią się one warunkami przyznawania kredytu hipotecznego, ale też wysokością wkładu własnego. Niektóre banki, takie jak BNP Paribas czy ING Bank Śląski wymagają od przyszłego kredytobiorcy 20% wkładu własnego, inne takie jak Alior Bank czy mBank wymagają już tylko 10%. Przed zdecydowaniem się na kredyt, warto sprawdzić oficjalne strony banków komercyjnych, by dowiedzieć się, jakie mają wymagania.
Co zamiast wkładu własnego przy kredycie hipotecznym?
Nie wszyscy są jednak w stanie odłożyć oszczędności, które mogliby przeznaczyć na wkład własny na mieszkanie. Całe szczęście, do wkładu własnego na kredyt hipoteczny, wliczają się także inne rzeczy, które mogą nam pomóc zdobyć upragnione mieszkanie.
1. Darowizna
Darowizny finansowe mogą stanowić część wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Pomóc nam mogą najbliżsi. Darowizny od najbliższej rodziny (rodzice, dzieci, dziadkowie, rodzeństwo) nie podlegają opodatkowaniu, pod warunkiem że zgłosimy darowiznę w formularzu SD-Z2 w Urzędzie Skarbowym w ciągu pół roku od otrzymania jej wraz z potwierdzeniem przelewu. Ważne jest spisanie umowy, w której uwzględnione jest oświadczenie darczyńcy i osoby darowanej, dane powyższych osób, określone daty i podpisy.
2. Zadatek do mieszkania
Do wkładu własnego wlicza się także zadatek, jeśli więc musieliśmy wpłacić zadatek na mieszkanie, to będzie on traktowany jako część wkładu własnego do kredytu. Ważne jest, tylko by potwierdzić wpłatę w umowie przedwstępnej zakupu nieruchomości.
3. IKE i IKZE
Jeśli sukcesywnie gromadzimy środki na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego czy Indywidualnym Koncie Emerytalnym, to bank może potraktować te oszczędności jako część wkładu własnego do kredytu.
4. Nieruchomość jako wkład własny
Jeśli posiadamy mieszkanie, którego jesteśmy jedynym właścicielem (nie może to być nieruchomość, której jesteśmy współwłaścicielem) możemy je potraktować jako wkład własny do kredytu hipotecznego. Mieszkanie musi jednak zostać wycenione przez rzeczoznawcę, dodatkowo potrzebne jest potwierdzenie, że mieszkanie zostanie sprzedane, zaraz po wprowadzeniu się do nowego. To warunek niezbędny w tym przypadku.
Wkład własny od państwa
W maju 2022 roku ruszył program “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Skierowany jest on do osób od 20. do 40. roku życia, które chcą zakupić swoje własne mieszkanie, ale nie posiadają oszczędności, które pozwoliłyby im na kredyt hipoteczny. Program gwarantuje 20% wkładu własnego, jeżeli jego wartość nie przekracza 100 tysięcy. To atrakcyjna oferta, idealna dla rodzin, ponieważ BGK spłaci 20 tyś. złotych z pożyczki, jeśli w rodzinie urodzi się drugie dziecko. BGK spłaci 60 tyś. złotych jeśli pojawi się trzecie i kolejne dziecko.
01/12/2022 at 13:00
Nie miałam pojęcia, że wkład własny. to nie tylko środki pieniężne. Dobrze wiedzieć, szczególnie, teraz kiedy jest tak ciężko dostać kredyt na wymarzone mieszkanie.
05/12/2022 at 09:44
Łał! Nie wiedziałem, że darowizna może działać jako wkład własny. Przydałoby mi się to dwa lata temu, ale lepiej się dowiedzieć później, niż w ogóle… jak to mówią. Może komuś innemu bardziej się to przyda w praktyce
07/12/2022 at 11:25
Zazdroszczę tym co się w czepku urodzili… Ja nie mam wkładu na kredyt, jedyne na co mogę liczyć to ewentualnie to IKZE…