Co sprawdza bank kiedy wnioskujesz o kredyt hipoteczny?

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie jest łatwym zadaniem, głównie z tego względu, iż banki bardzo skrupulatnie sprawdzają każdego klienta, który się o niego ubiega. Co dokładnie jest weryfikowane? Na co zwraca uwagę bank, gdy wnioskuje się o kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny – dla kogo?

Kredyty hipoteczne są przeznaczone dla osób, które planują zakup nieruchomości – mieszkania, domu, działki budowlanej czy nawet remontu. Oczywiście, każdy bank podchodzi do tego sprawy inaczej, za co odpowiadają regulaminy wewnętrzne. Istotne będzie także to, kto ubiega się o takie zobowiązanie. Z racji tego, że kredyty hipoteczne zazwyczaj opiewają na duże kwoty, nie każdy wnioskujący może liczyć na pozytywne rozpatrzenie sprawy i otrzymanie gotówki.

Weryfikacja klientów, jest tutaj znacznie większa, niż w przypadku innych zobowiązań finansowych. Liczyć się tu będzie zarówno twoja zdolność kredytowa, jak i sytuacja życiowa. Każdy aspekt jest brany pod uwagę, ponieważ od tego zależeć będzie, czy jesteś wypłacalny, a co za tym idzie czy na przestrzeni często kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat, będziesz zdolny do regularnej spłaty.

Jak oceniana jest zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym?

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym, jest sprawdzana bardzo dokładnie, co widać po tym, jakie informacje są dla banku istotne. Pozwala to na oszacowanie kwoty, która potencjalnie znajduje się w górnych granicach możliwości finansowych takiej osoby. Kredyt hipoteczny wiąże się z weryfikacją Twoich zarobków (www.kredyt-pod-hipoteke.pl), ale nie jest to jedyna wytyczna brana pod uwagę.

Na zdolność kredytową wpływa także to, ile ma się lat, jakie wykształcenie, formę umowy o pracę, jak dużą rodzinę oraz fakt, czy posiadasz jeszcze inne zobowiązania finansowe. Od tego będzie zależało nie tylko czy dostaniemy pieniądze na dom, ale i to, w jakiej wysokości. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy bank ma inne podejście względem polityki kredytowej.

Widok na osiedle domów z lotu ptaka

Historia kredytowa a kredyt hipoteczny

Nie bez znaczenia jest także historia kredytowa, która może decydować o być, albo nie być dla kredytobiorcy. Jeżeli w przeszłości miałeś inne zobowiązania i spłacałeś je regularnie – jest to ogromny plus dla banku, w którego oczach stajesz się klientem bardziej wiarygodnym. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku, gdy miało się zaległości – nawet te stare mogą przekreślić Twoje szanse, nie mówiąc już o zadłużeniach aktualnych, które skutecznie obniżą zdolność kredytową.

Nie posiadanie żadnej historii kredytowej też nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób bank nie jest w stanie określić, czy jesteś wiarygodny, czy nie i z założenia zazwyczaj wybiera się tę drugą odpowiedź. Kredyty hipoteczne to duże i długoletnie zobowiązania, bank musi wiedzieć więc, komu daje swoje pieniądze.

Jakie są formalności przy kredycie hipotecznym

Ilość formalności przy kredycie hipotecznym, jest znacznie większa niż przy innych kredytach. Potrzebne jest nie tylko przedstawienie swoich danych osobowych, ale i wszystkich dokumentów potwierdzających naszą zdolność kredytową. Bank musi mieć też wgląd w dokumenty związane z kupowaną nieruchomością, a także wymaga wyłożenia określonej kwoty wkładu własnego. Według przepisów musi być to co najmniej 20% wartości nieruchomości. Ponieważ jest to kredyt celowy – bank wymaga wglądu we wszystkie dokumenty, a także kontroluje dokładnie, na co pieniądze zostają wydane.

2 Comments

  1. Z mojego doświadczenia wynika, że banki sprawdzają WSZYSTKO! Dziwne, że o numer buta nie pytają…

  2. Chłopie, mnie raz w formie żartu zapytali;)).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *